Fellépés a szerzői jogsértések ellen

Az E-Educatio Információtechnológia Zrt. a közelmúltban előforduló szerzői jogsértések margójára az alábbi gondolatokat kívánja megosztani az érdeklődőkkel:

Az E-Educatio Információtechnológia Zrt. akkreditált e-learning tananyagai és hatósági vizsgafelkészítői az elmúlt évek során több százezer felhasználó sikeres elméleti felkészülését tették lehetővé a járművezető-képzés és a közúti közlekedési szakemberképzés/továbbképzés területén. Folyamatosan megújított hatósági akkreditációink, a vizsgastatisztikák és a tanulói visszajelzések alapján méltán lehetünk büszkék szakembereink munkájára, illetve az eddig elért eredményeinkre.

Ugyanakkor a tevékenység jellegéből adódóan a keretrendszer kialakításához és a tananyagok fejlesztéséhez jelentős invesztícióra volt szükség és komoly költségekkel jár azok folyamatos továbbfejlesztése és üzemeltetése is. Üzleti vállalkozásként ezt a tevékenységet természetesen csak akkor tudjuk a tőlünk megszokott és elvárt színvonalon fenntartani, sőt fejleszteni, ha a befektetések belátható időn belül megtérülnek és tisztes üzleti hasznot hoznak, biztosítva ezzel a továbbfejlesztés fedezetét is.

Tananyagaink megfelelő díjazás ellenében, az autósiskolákon, mint viszonteladó partnereinken keresztül jutnak el a végfelhasználó tanulókhoz. Mind a képzőszervek, mind pedig a tanulók felé egyértelmű minőségi garanciát jelentenek a tananyagok hatósági akkreditációi, illetve az a tény, hogy a közlekedési hatóság – együttműködési megállapodás alapján – a legtöbb vezetői engedély kategóriában a hatósági vizsgáztatás során kizárólag az általunk készített, frissített kérdésbankból generálja a tesztkérdéseket. A hatósági vizsgáztatás során használt teljes és naprakész kérdésbank képezi egyben a tananyagainkban és vizsgafelkészítőinkben alkalmazott tesztek alapját is.

Fejlesztő munkánk eredménye tehát tipikusan szellemi termékek formájában testesül meg és ezek hasznosításával tudunk sikeres és fenntartható gazdasági tevékenységet folytatni. Szellemi termékeink tulajdonjogára, a felhasználásukkal kapcsolatos korlátozásokra termékeink felhasználóinak és viszonteladóinak minden esetben felhívjuk a figyelmét és a velük kötött szerződésekben rögzítjük a vonatkozó szabályokat, jogokat és kötelezettségeket. Kérdésbankunkat pedig 004654 nyilvántartási számon a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál szerzői műnyilvántartásba vetettük.

A fentiek jelentőségét és súlyát sajnálatos módon nem mindenki érzi át (esetenként szerződött partnereink sem), így az elmúlt két évben folyamatosan találkoztunk – elsősorban a hatósági vizsgákon is alkalmazott vizsgakérdések vonatkozásában – szellemi tulajdonunkat engedélyünk nélkül felhasználó programok, alkalmazások, kérdéssorok, mint szerzői művek és adatbázisok használatával, sőt terjesztésével.

A fokozatosság elve alapján kezdetben csak figyelmeztetésekkel éltünk, illetve fájlmegosztások esetén töröltettük a szolgáltatókkal a jogsértő tartalmakat. Ami a képzőszerveket illeti, a hozzánk érkező bejelentések alapján már 2016-ban is több esetben végeztünk próbavásárlást, melyek sajnos igazolták a gyanút, vagyis a szerzői jogainkat sértő tartalmak terjesztését a képzés részeként, a tanulók körében. A tavalyi évben az így tetten ért autósiskolákkal minden esetben megállapodást kötöttünk, melyben a képzőszervek elismerték a jogsértést, kötelezettséget vállaltak annak beszüntetésére, mi pedig arról biztosítottuk őket, hogy amennyiben tartják magukat a megállapodáshoz, eltekintünk a hátrányos jogkövetkezmények foganatosításától.

2016 őszén a Szakoktatók Országos Egyesülete – felismerve az ügy fontosságát – tájékoztató kampányt folytatott a képzőszervek és szakoktatók körében a szerzői jogokkal kapcsolatos jogi szabályozásról, a jogsértések kockázatairól és az azokkal kapcsolatos egyéb hátrányokról. Ennek a kampánynak a keretében magunk is kifejtettük az álláspontunkat és jeleztük, hogy – amennyiben továbbra is tapasztalunk a sérelmünkre elkövetett szerzői jogsértést – úgy azzal szemben a jövőben már keményebben fogunk fellépni. Miután 2017-ben további jogsértések jutottak a tudomásunkra, ezzel sajnos élnünk kellett.

A szerzői jogokat Magyarországon kifejezetten erős törvényi védelem illeti meg (1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról, 2012. évi C. törvény a Büntető Törvénykönyvről, 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről). Ezek értelmében a szerzői jog tulajdonosa jogainak megsértése esetén a jogsértés megállapítása, megtiltása, valamint a megfelelő elégtétel adása, nyilvánosság biztosítása és kárainak megtérítése érdekében polgári peres eljárást indíthat. A polgári peres érdekérvényesítéstől függetlenül a szerzői jog tulajdonosának vagyoni hátrányt okozó jogsértés már 100.000 Ft értékhatár alatt is szabálysértésnek, az azt elérő vagy meghaladó értékeknél pedig bűncselekménynek minősül. Ezek kivizsgálása, illetve az eljárás lefolytatása – feljelentés esetén – a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hatáskörébe tartozik. Fontos még, hogy a nem jogtiszta tananyagok felhasználása és terjesztése adott esetben a fogyasztóvédelmi és a tisztességes piaci versenyt szabályozó jogszabályokba is ütközhet. A lehetséges jogkövetkezmények egy autósiskola és annak munkatársai számára tovább bővülnek azáltal, hogy bizonyos elmarasztaló ítéletek, illetve határozatok esetén a közlekedési hatóság az iskolavezetőt vagy szakoktatót törölheti a névjegyzékből, a képzőszerv képzési engedélyét pedig visszavonhatja (24/2005. (IV. 21.) GKM rendelet a közúti járművezetők és a közúti közlekedési szakemberek képzésének és vizsgáztatásának részletes szabályairól).

A fenti lehetőségek közül a 2017. évtől tudomásunkra jutott esetekben a szerzői jogainkat megsértő autósiskolák ellen a szerzői jogról szóló törvény által meghatározott polgári peres és nem peres eljárásokat indítottunk. Ezek közül ötöt a peres eljárás keretében, a bíróság által jogerős, végrehajtható végzésbe foglalt egyezséggel már lezártunk, egy esetben pedig a bíróság részítéletet hozott. Az egyezségekben, a jogsértés nyilvános elismerésére és beszüntetésére tekintettel és azzal a feltétellel, hogy a jogsértések semmilyen formában nem ismétlődhetnek meg, konstruktív módon eltekintettünk a további jogkövetkezmények érvényesítésétől, viszont fokozódó mértékben élünk az anyagi kártérítés érvényesítésének lehetőségével. Az érintett autósiskolák egyezségben, illetve bírósági végzésben rögzített nyilatkozatai – azokra az esetekre, ahol a közzétételi időszak vége még ne érkezett el – itt tekinthetőek meg:

Ezeken túl további peres és nem peres eljárások vannak folyamatban.

Az ügyek száma, illetve folyamatos felbukkanása azt jelzi számunkra, hogy sajnos nem egyedi jelenséggel állunk szemben. Jelen közleményünkkel az a célunk, hogy ismételten felhívjuk a figyelmet arra, hogy a tevékenységünk szempontjából meghatározó jelentőségű szellemi tulajdonunk védelmére kiemelt hangsúlyt fektetünk és a tudomásunkra jutott, illetve általunk feltárt jogsértések ellen tovább fokozódó szigorral lépünk fel, ideértve a polgári peres eljárások megindítása mellett a büntető feljelentés megtételét is a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál.

Tisztában vagyunk ugyanakkor azzal, hogy a képzőszervek, köztük szerződött partnereink többsége felelős szakmai munkát végez és tisztességes üzleti magatartást tanúsít. Így az ő érdekükben is fontosnak tartjuk, hogy a nem jogtiszta tananyagokat, tansegédleteket és programokat használó és ezáltal tisztességtelen piaci előnyhöz jutó versenytársaik kiszűrhetők legyenek és az ilyen irányú tevékenységek megszűnjenek. Ezért arra kérjük mindazokat, akiknek a szellemi tulajdonunkkal, tananyagainkkal, kérdésadatbankunkkal kapcsolatos jogsértések a tudomására jutnak, hogy ezt az info(kukac)e-educatio.hu e-mail címen jelentsék be számunkra.

E-Educatio Információtechnológia Zrt.